PDF Tisk Email

 

Napsali o nás

 

Svitavský deník

 

http://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/arkady-s-hudbou-sboru-i-historickych-motoru-20130526.html

 


 

Moravskotřebovské arkády 2013

 

V sobotu 25. 5. se konal v Moravské Třebové tradiční hudební festival „Moravskotřebovské Arkády". Jde o kulturně společenskou akci, na které se setkávají mladí umělci, kapely a sbory. K dokreslení situace však stále něco chybělo. Proto pořadatelé z místní ZUŠ oslovili sběratele historických vozidel z Mohelnice, zda by tuto akci podpořili svými stroji a tím obohatili program a zároveň dali celé akci novou dimensi.

Kolem desáté hodiny se na náměstí v Moravské Třebové, mj. jedním z největších na Moravě, začala sjíždět historická vozidla. Těch se ujali pořadatelé a začali je vyrovnávat netradičně do řady za sebe. To proto, aby návštěvníkům akce pomohli při focení strojů, neboť jak je na ostatních veteránských sešlostech zvykem, staví se stroje vedle sebe a foto se dělá velmi obtížně. Toto řazení navíc pomohlo ke snadnějšímu výjezdu z náměstí. Centrum města se pomalu plnilo účastníky a diváky, ke

všemu hrála živá hudba v podání pedagogů a starších žáků ZUŠ. Jedinou vadou na kráse celé akce byla velká zima a očekávání deště, který však naštěstí nepřišel. Úderem jedenácté se vydala kolona cca šedesáti strojů na spanilou jízdu po městě. Díky pomoci městské policie, státní policie a studentů zdejší Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany se podařilo zajistit volný průjezd městem včetně pokrytí všech křižovatek pořadateli a policií. Po spanilé jízdě, která opět končila na náměstí následoval start do soutěže 60 km dlouhé. Trať vedla v okolí města, plnily se samoobslužné a průjezdní kontroly. Zajímavým úkolem bylo určení rozchodu mladějovské průmyslové železnice, kterou vozidla přejížděla a následné poznání původního hřebu, který se před sto lety používal k upevnění kolejnic. Klasické poznávání fotografií a jejich lokalizace, plnění jednoduchých průjezdních úkolů bylo samozřejmostí. Ale ne pro všechny. Nejvíce soutěžícím hlavu zamotal celkem složitý test z historie motorismu, který nakonec rozhodl o vítězi kategorie auto a moto. V patnáct hodin následovalo vyhodnocení, předání pohárů a cen.

Nejstarším vozidlem na trati byla Tatra 11 z roku 1923, největším Dodge T 214 WC51 z období druhé světové války. Velmi početná byla skupina našich, převážně poválečných strojů, jak motocyklů, tak automobilů. Klasické značky Jawa a Zetka, dále množství škodovek, několik Tater. Ze zahraničních vozů Hilmann, Triumph, Fiat, sportovní Opel a další. Velkou škodou bylo, že majitelé v očekávání silného deště nepřivezli více otevřených automobilů.

Po příjezdu do cíle čekalo návštěvníky občerstvení a pro zájemce prohlídka středověké mučírny na místním zámku. Na nádvoří zámku byla postavena dvě podia, kde se až do pozdních večerních hodin střídaly různé kapely. To vše mohli účastníci soutěže historických vozidel využít.

„Arkády" se tedy vydařily. Uvidíme příští rok, co nového pořadatelé v Moravské Třebové nachystají. Termín je daný, poslední víkend v květnu.

 

Autor: Tomáš Kunštátský

Aktualizováno Pátek, 20 Prosinec 2013 21:31