PDF Tisk Email

Profil festivalu

mta

Moravskotřebovské arkády“ jsou nekomerčním hudebním festivalem probíhající ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti a České televize Pomozte dětem! Jeho organizátory jsou Základní umělecká škola Moravská Třebová a smíšený pěvecký sbor Fermáta.

První ročník festivalu se uskutečnil v roce 2001. Devět ročníků festivalu bylo určeno amatérským pěveckým sborům. Na prvních třech ročnících hostovaly převážně komorní smíšené sbory a to i ze zahraničí, např. Stadskoor Vlaardingen z Holandska a Sängervereinigugn 1854 Staufenberg z Německa. Hostili jsme zpěváčky z německého Gemündenu a z norského Terraku. V roce 2010 při pořádání jubilejního 10. ročníku byl sborový festival rozšířen o účast hudebních seskupení různých žánrů. V roce 2013 ve spolupráci s I. dámským klubem historických vozidel Mohelnice, se akce rozrostla o 1. ročník srazu, výstavy a soutěže historických vozidel vyrobených do roku 1983.

Festival je týdenní akcí. V tomto týdnu probíhá dobrovolná sbírka ve prospěch Pomozte dětem! Hlavní program festivalu se odehrává na nádvoří moravskotřebovského zámku, a to vždy poslední víkend v květnu. Program prvního dne je určen hudebním seskupením různých žánrů. Druhým dnem festival pokračuje přehlídkou amaterských pěveckých sborů. Dopledne se sbory představí v kostele Nanebevzetí Panny Marie a odpoledne na nádvoří renesančního zámku. Vstupné na celou akci je dobrovolné.

Součástí festivalu je výstava výtvarných prací současných žáků výtvarného oboru ZUŠ s názvem „Výtvarný svět na zámku. Hlavní program přehlídky výtvarných prací probíhá na arkádách a ve výstavních prostorách moravskotřebovského renesančního zámku. Této výstavy se účastnilo mnoho známých osobností, které v jednotlivých ročnících převzaly nad touto přehlídkou i odbornou garanci, např. Prof. Milan Knížák, Dr. A, akademický sochař Olbram Zoubek, akademický malíř Lubomír Bartoš, fotograf Jan Saudek. Tito výtvarní umělci zde též zahajovali vlastní výstavu a uspořádali besedu pro výtvarnou veřejnost.

Výtěžek z celé akce je věnován Nadaci rozvoje občanské společnosti a České televize Pomozte dětem! V předchozích letech byla pro Nadaci rozvoje občanské společnosti vybrána z příspěvku občanů Moravské Třebové, registračního poplatku zúčastněných sborů a dobrovolného vstupného částka cca 500.000,- Kč.

Aktualizováno Středa, 26 Listopad 2014 10:00